Důchodový systém v České republice

Posted on 29. 8. 2023 in Finance


Důchody jsou něco, co je v posledních letech skloňováno velmi často. Kvůli demografickým změnám v české společnosti je třeba očekávat, že důchodový systém čekají do budoucna velké reformy. Pojďme se ale podívat, jak u nás momentálně vypadá důchodový systém.

Věk, kdy lidé odchází do důchodu se liší podle toho, v kterém roce se narodili. Například ročníky po roce 1964 nyní odcházejí do důchodu v 65 letech, pokud se u nich nejedná o výjimku například proto, protože vykonávali náročné povolání, jako jsou například horníci nebo některé zdravotnické profese.

Jak jsou u nás důchody dotovány? Důchody dotují pracující lidé. Svým odvodem daní přispívají na důchodový systém v České republice. Systém je tedy nastaven tak, aby pracující lidé platili ty, kteří již pracovat nemohou. Výhoda je že odvody pochází z aktuální hodnoty peněz, takže na důchody tolik nedopadá vliv inflace. Mimo to jsou důchody dotovány ze systému sociálního pojištění, které si platí každý zaměstnanec ve spolupráci se svým zaměstnavatelem. Pokud jste OSVČ, sociální pojištění si platit nemusíte, ale je důrazně doporučováno.

důchody

Do důchodového systému také patří systém penzijního připojištění, pomocí kterého si mohou lidé libovolně spořit na důchod. Většinou na tento systém přispívá i zaměstnavatel, a to v různých částkách. Na penzijní připojištění také dostáváte bonus od státu.

důchody

Otázka je, jak to bude s důchody do budoucna. Problém je v tom, že lidé se dožívají čím dál tím vyššího věku. A tím pádem přibývá těch, kteří pobírají důchod, ale zároveň ubývá těch, kteří do něj mohou přispívat. To je velký problém. Náš důchodový systém je již v bodě, kdy je do budoucna neudržitelný. Proto počítejme s tím, že do budoucna přijde velká reforma, která možná změní ohledně důchodů všechno, co doposud známe.

Více si můžete přečíst v článku Jak je to u nás s důchody? Nebankovní hypotéka.